Przeszczepy włosów

Przeszczep włosów własnych jest jedynym zabiegiem umożliwiającym odtworzenie owłosienia w miejscach całkowicie ich pozbawionych lub uzupełnienie przerzedzonych włosów. Zabieg polega na przeniesieniu własnych włosów z okolic głowy owłosionych na obszary wskazane przez pacjenta (zakola, tonsura). Jednorazowo przeszczepia się od około 500 do 1000 włosów.

W latach 80-tych rozwinęła się metoda operacyjna mini i mikrotransplantatów włosów. Transplantaty mają średnicę 0,7 do 1,2 mm i zawierają w zależności od wielkości o 1 do 3 włosów. Wskazaniami do zabiegu są łysienie androgenowe, łysienie bliznowaciejące, rekontrukcja brwi. Przeciwskazaniem do zabiegu jest łysienie z ewidentną komponentą psychiczną, przesadne oczekiwania pacjenta, aktywne choroby skóry, niekorzystny stosunek obszaru dawcy do wielkości łysiny, predyspozycja do keloidów. Pobranie materiału do przeszczepu odbywa się w znieczuleniu miejscowym w postaci wąskiego paska owłosionej skóry głowy, z którego zostają następnie wypreparowane mini i mikrotrnsplantaty. Po miejscowym znieczuleniu łysiny transplantaty zostają wprowadzone w równomiernie rozmieszczone kanały. W miejscu pobrania skóry pozostaje linijna blizna.

Większość pacjentów dla uzyskania dobrego efektu wymaga 2-3 zabiegów. W przeciągu 24 h od wykonania zabiegu na każdym z przeszczepów tworzy się mały strupek, następnie po 7-10 dniach włoski wypadaja. Odrost trwałych włosów następuje po ok. 3 miesiącach. Odrastające włosy przybierają na długości ok.1 cm na miesiąc.

Kwalifikacja oraz zabieg jest przeprowadzany przez lekarza.